WSPOMNIENIE – Śp. JACEK KRYWULT

przez Darek

Śp. Jacek Krywult

prezydent Bielska-Białej w latach 1981–1982 i 2002–2018

polski polityk, samorządowiec, radny,

24 lipca 1941 w Stanisławowie, zm. 9 listopada 2023 w Bielsku-Białej

                                                                                                                                            

          Przez ten kilkunastoletni okres gospodarowania w naszym mieście śp. Jacek Krywult był wzorem pracowitości, zaangażowania, był oddany Miastu i Mieszkańcom Bielska. Dla rozwoju naszego Miasta podejmował wyważone decyzje. Wsłuchiwał się w argumenty przedkładane przy trudnych rozstrzygnięciach inwestycyjnych, wybierał rozwiązania trafne, zrównoważone dla przestrzeni Miasta i Mieszkańców, sugerując się dobrem ogółu, nigdy partykularnymi interesami. Był autorytetem, widział „dalej i głębiej”. Działał transparentnie, bez cienia nieczystej intencji z wielką umiejętnością, intuicją  i odpowiedzialnością zarządzał, jak dobry Gospodarz, konkretny i skupiony na pracy, oddał bez reszty Bielsku część swego życia. Zawsze występował w nieskazitelnie uszytym garniturze z klasycznie dobranym krawatem.

        Wspierał działalność organizacji pozarządowych. Klub inteligencji Katolickiej od początku istnienia (od 1981 r.)  jako bardzo ważny cel prowadził działalność kulturalno-religijno-oświatową dla społeczeństwa naszego miasta. Najważniejsze to odbywające się od 1984 r. Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, które od 1989 r. odbywały się nie tylko w kościołach ale również w placówkach kulturalnych naszego miasta. TKCH wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Bielsku-Białej wspieranych przez władze samorządowe. Prezydent nie tylko pomagał, ale również zaszczycał swoją obecnością.

         Prezydent Jacek Krywult również wspierał częściowo finansowany przez Gminę Bielsko-Biała cykl  „ Verba Sacra” prezentowany w  katedrze św. Mikołaja cyklicznie od 2002 roku w maju jako interdyscyplinarny projekt  artystyczno-naukowo-religijny organizowany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z udziałem najwybitniejszych polskich aktorów.

           Jako dobry Gospodarz  przyczynił się do  powstania KIKowego „Józefowa” na terenie byłego ośrodka policyjnego przy ul. Grzybowej 8 w Olszówce. Wspierał powstawanie i działalność w adaptowanych na cele charytatywne obiektach placówek pomocy społecznej:  domu opieki całodobowej oraz dziennej dla osób starszych i chorych, a dla dzieci i młodzieży świetlicy. Prezydent systematycznie wizytował naszą Grzybowa wraz z Bp. Rakoczym, który używał określenia „Józefowa” jako „Nowe miasto”.  Śp. Prezydent Jacek Krywult z wielką życzliwością systematycznie  przyczyniał się do rozwoju naszej placówki, pozostanie w naszej pamięci jako nasz Życzliwy Dobrodziej w gronie innych Osób, który wspierał to dzieło prowadzone przez organizację pożytku publicznego.