informacja o wycieczkach i pielgrzymkach w latach 2018-2023
Klub Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej organizuje dla swych członków i sympatyków corocznie pielgrzymko-wycieczki do najpiękniejszych i ciekawych miejscowości Naszej Ojczyzny, w tym obiekty wpisane na Listę Pomników Historii oraz wpisane na listę UNESCO.
W 2018 r. zwiedziliśmy Warmię ( w tym m.in. Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Reszel, Ornetę, Braniewo Frombork, płynęliśmy Kanałem Elbląskim, a w drodze powrotnej do Bielska-Białej zwiedziliśmy Pelplin w woj. pomorskim, Chełmno i Chełmżę w woj. kujawsko-pomorskim), Również w 2018 r. byliśmy w Wiślicy, Miechowie oraz w Racławicach w woj. świętokrzyskim,; w Sieniawie, Przeworsku, Zarzeczu oraz w Jarosławiu w woj. Podkarpackim.
2019 rok rozpoczęliśmy od pobytu w Rudzie Śląskiej oraz w dzielnicy Katowic –Nikiszowcu,; w Kielcach i Jędrzejowie,; w Tumie, Łęczycy i Uniejowie w woj. łódzkim,; w Bieczu, w Nowym i Starym Sącza w woj. małopolskim,; w Strachocinie i Sanoku w woj. podkarpackim.; w Krośnie, Dukli, Krempnej w woj. podkarpackim oraz w Bardejowie i Koszycach na Słowacji.
W roku 2020 zwiedziliśmy Olesno, Brzeg oraz Majujowice w woj. opolskim.
W roku 2021 podróżowaliśmy po Podlasiu i Suwalszczyźnie ( m.in. zwiedziliśmy Białystok, Sokółkę, Bohoniki, Tykocin, Supraśl, Różanystok, Suwałki, Sejny, Giby, Augustów, Grabarkę, płynęliśmy Kanałem Augustowskim oraz po jeziorze Wigry).
Rok 2022 to również wyjazd kilkudniowy do woj. Lubuskiego. Zwiedziliśmy Wschowę, Świebodzin, Łagów, Międzyrzecz, Skwierzynę, Rokitno, Gorzów Wielkopolski, Żagań, Żary, Zieloną Górę, Park Mużakowski w Łęknicy.
W maju 2023r. udaliśmy się do Głogówka, gdzie w zamku przez 2 miesiące przebywał w okresie potopu szwedzkiego w 1655 r. król Jan Kazimierz z 1800 osobowym dworem. W roku 1806 schronił się w zamku przed wojskami Napoleona Ludwig van Bethoven.
Główne wejście do zamku w Głogówku.
Zwiedziliśmy również pałac w Mosznej, zabytkową rezydencję rodziny rodu von Thiele Winklerów, potentatów przemysłowych.
W czerwcu 2023 r. zwiedziliśmy Zamek w Grodźcu Śląskim, Dom Ogrodnika – obecnie Muzeum Zofii Kossak i Dwór Kossaków w Górkach Wielkich.
W lipcu 2023 r. udaliśmy się do królewskiego miasta Piotrkowa Trybunalskiego. W 1493 r. zaaprobowano tu kształt polskiego parlamentu – w tym podział na Sejm i Senat, a w 1578 r. ustanowiono w Piotrkowie stałej siedziby Trybunału Koronnego. Zarówno królowa Jadwiga jak i królowa Bona przyczyniły się do rozwoju miasta.
Zamek Królewski, obecnie siedziba muzeum
W sierpniu 2023 r. pojechaliśmy do Jaworzna, gdzie zobaczyliśmy „Park Gródek” – Polskie Malediwy.
Zwiedziliśmy również jeden z ciekawszych i wartych odwiedzenia obiektów na terenie Zagłębia Dąbrowskiego – pałac Dietla w Sosnowcu.
We wrześniu br. chcemy udać się do Toszka i Pławniowic.
Toszek to historyczne miasteczko w pow. gliwickim z zamkiem w stylu gotycko- barokowym, natomiast w Pławniowicach pałac rodziny Ballestremów, a od 1989 r siedziba Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej.