Katolicka duchowość prowadzi do ekologicznego stylu życia
Pamiętam gdy przed 10 laty papież Franciszek publikował encyklikę Laudato Si, część środowisk katolicko-prawicowych w Polsce krytycznie odniosło się do tematyki i treści dokumentu. Uleganie modzie, chęć przypodobania się „światu” – tego typu zarzuty kierowane w stronę papieża można było wówczas usłyszeć w debacie publicznej. Podobne głosy zdarza mi się słyszeć w rozmowie z katolikami także i teraz. Tymczasem franciszkowy projekt ekologii integralnej wychodzi z samego rdzenia katolickiej duchowości. A jest nim duchowa przemiana prowadząca do przezwyciężenia skutków grzechu pierworodnego.
Zajmowanie się ekologią wielu oceniało jako chęć przypodobania się owemu „światu”, uleganiu pewnej modzie i z gruntu lewicowej ideologii. Tego typu zarzuty zdarza mi się w rozmowie w środowiskach katolickich słyszeć do dzisiaj.
No cóż, po części jest to z pewnością wina kondycji współczesnego dyskursu, charakteryzującego się polaryzacją, bańkowością i plemiennością. Ekologia jest, w tak wyglądającej debacie, przedstawiana najczęściej jako element tzw. światopoglądu lewicowego, z założenia wrogiego Kościołowi. Wielka szkoda, że troska o środowisko stała się ofiarą fatalnej kondycji współczesnych dyskusji.
przeczytaj więcej:
Katolicka duchowość prowadzi do ekologicznego stylu życia | eKAI
wsparcie KAI: