Odszedł Abp Józef Michalik

przez Darek

„Najważniejszym wyzwaniem stojącym przed Kościołem i Polakami jest jedność” – powiedział KAI abp Józef Michalik, obejmując w 2004 r. funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jego posługa naznaczona była również staraniami, aby – mimo zaszłości historycznych oraz różnic kulturowych i wyznaniowych – prowadzić braterskie relacje z sąsiednimi narodami i ich Kościołami. Doprowadził do podpisania „Wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji” oraz deklaracji Kościołów rzymsko- i greckokatolickiego w Polsce i na Ukrainie. Emerytowany metropolita przemyski zmarł w niedzielę, 3 maja 2026 r.

https://www.ekai.pl/abp-jozef-michalik-najwazniejszym-wyzwaniem-jest-jednosc/